متانول

Image result for متانول"


متانول (methanol) یا متیل الکل در دما و فشار استاندارد مایعی بی رنگ است که از گاز طبیعی یا زغال سنگ تولید می شود. این ماده عموما به عنوان خوراک در تهیه مشتقات شیمیایی مورد استفاده قرار می گیرد. دارای فرمول شیمیایی CH3OH و وزن مولکولی 32.042 گرم بر مول می باشد. متیل الکل ماده ای سمی است و به عنوان حلال و ماده ای واسط در سنتز های شیمیایی کاربرد دارد. علاوه بر این، ماده ای اشتعال زا ست . بلعیدن این ماده سمی می تواند منجر به کوری شود.

نقطه جوش و نقطه ذوب متیل الکل به ترتیب 148.3 و 144- درجه فارنهایت می باشد. مقدار حلالیت این ماده در آب زیاد است و در حدود 100 میلی گرم بر لیتر در دمای 70 درجه فارنهایت تعیین شده است. دارای چگالی به میزان 0.792 در دمای 68 درجه فارنهایت و فشار بخاری در حدود 100 میلی متر جیوه در 70.2 درجه فارنهایت است. ویسکوزیته متیل الکل نیز 0.544 میلی پاسکال ثانیه در دمای 25 درجه سانتی گراد گزارش شده است. این ترکیب بویی شیرین ضعیف و تند و تیز دارد.

در پتروشیمی، متانول ماده ای بالادستی محسوب می شود. در زنجیره تبدیل این ماده، فرمالدئید بیشترین سهم را داراست. طبق برآوردی که در سال 2014 صورت گرفت، مقدار این سهم حدود 31 درصد بوده است.

نامهای دیگر  :  متیل الکل یا الکل متیلیک یا الکل چوب

زنجیره ارزش:

متانول

 تولید متانول

به طور کلی میتوان گفت حدود 90 درصد هزینه های تولید این ماده، مربوط به هزینه خورک اولیه می باشد. حال آنکه استفاده از گاز طبیعی در کاهش هزینه ها بسیار موثر است. بنابراین فرایند تولید متانل از گاز طبیعی در مقایسه با سایر روش های تولید این ماده مانند تولید از منایع طبیعی مثلا تولید متانول از چوب، متداول تر است و هزینه کمتری را به تولید کننده تحمیل می کند.

در سال های های اخیر و طبق برآورد های انجام گرفته، متیل الکل بعد از آمونیاک در رتبه دوم بیشترین تولید از گاز طبیعی را در اختیار دارد.

فرآیند های کلی تولید الکل چوب یکسان است اما در روش های تولید با یکدیگر فرق دارند. می توان به طور کلی جهت تولید این ماده از سه مرحله استفاده کرد:

  1.  تولید گاز سنتز
  2.  سنتز متانول از گاز سنتز تولید شده در مرحله اول
  3.  تقطیر

مرحله اول: تولید گاز سنتز

گام اول ابتدا تولید گاز سنتز (synthesis gas or syngas) به و سیله آب و متان است، این مرحله که ریفرمینگ بخار نیز نام دارد یکی از متدوال ترین روش های تولید گاز سنتز (ترکیب دو ماده کربن مونو اکسید و هیدروژن) می باشد که به صورت واکنش زیر انجام می گیرد. در این مرحله از کاتالیست (نیکل) جهت انجام فرایند استفاده می شود.

متانول

مرحله دوم:

در این مرحله، گاز سنتز تولید شده در مرحله قبلی تحت فشار قرار می گیرد و مجدد از کاتالیست (مس) عبور داده شده و به متانول، بخار آب و هیدروژن تبدیل می گردد.

متانول

در این فرایند ملاحظه می گردد که هیدروزن مازاد تولید شده است و اگر دی اکسید کربن در دسترس باشد می توان با آن ترکیب شده و متانول را تولید کند.

مرحله سوم:

در اینجا methanol خام تولید شده از مرحله قبل، از برج های تقطیر جهت خالص سازی، عبور داده می شود و متانول با کیفیت مورد نظر حاصل می گردد.

 

تولید متانول تحت لایسنس شرکت سوئیسی  Casale SA

با توجه به نمودار فرآیندی زیر ؛

برای تولید متانول از گاز طبیعی، این فرآیند بر پایه تجهیزات  بسیار کار آمد Casale بنا شده است. تجهیزات خنک کننده این شرکت که برای تبدیل متانول طراحی شده است.

توضیحات

گاز طبیعی (1) قبل از ورود به اولین ریفرمر سولفور زدایی می شود (2) ، زمانی که عملیات ریفرمینگ انجام شد برای تولید گاز سنتز مانند  هیدروژن، مونواکسید کربن ، دی اکسید کربن با بخار واکنش می دهد.

گاز سنتز به همراه تولید بخار با فشار بالا سرد می شود(3) که گرمای مورد نیاز برای ستون تقطیر متانول را فراهم می کند(8). گاز خنک شده وارد کمپرسور می شود (4) و در فشار عملیاتی کمپرس می شود. گاز کمپرس شده وارد

مبدل های خنک کننده  Casale شده و به متانول تبدیل می شود(5). بیشترین درصد تبدیل در این مرحله به دست می آید. گرمای واکنش برای تولید مستقیم بخار با فشار متوسط به کار برده می شود. سپس گاز خنک می شود (6) و متانول خام کندانس شده و جدا می شود و گاز سنتز واکنش نکرده به مبدل باز می گردد . متانول خام (7) به یخش تقطیر فرستاده می شود (8) که شامل 2 یا 3 ستون می باشد. در این مرحله محصولات جانبی و آب از محصول جدا شده تا این ماده به خلوص مورد نظر دست پیدا کند (9). گازهای بی اثر همراه با گاز سنتز،  از چرخه خارج می شوند (10) و به عنوان سوخت وارد ریفرمر اولیه ی شوند(2).

ملاحظات اقتصادی

با توجه به بازده بالای تجهیزات طراحی شده توسط  این شرکت مصرف کلی انرژی ( که شامل خوراک، سوخت، بخار وارد شده از سیستم بویلر و بخار خروجی به بخش اوره ) برای هر تن متانول تولیدی حدود 7 * 109 کالری می باشد.

شرکت دارنده لایسنس، Methanol Casale SA, Switzerland

دیاگرام جریان فرآیندی تولید متانول

متانول

 

  کاربرد متانول

طبق گزارشی در در سال 2015 منتشر شد، بیشترین سهم در کاربری متیل الکل در تولید فرمالدئید است. پیش بینی می گردد که این سهم تا سال 2021 حدود 27 درصد باشد. مصارف اصلی متیل الکل را می توانید در شکل زیر ملاحظه کنید.

کاربرد ها

از فرمالدئید جهت استفاده و تولید تخته و انواع مهر و موم ها مورد استفاده قرار می گیرد. همانطور که در شکل می بینیم دی متیل اتر نیز یکی از مصارف متانول است. این ماده جهت اختلاط با بنزین و جایگزینی با سوخت دیزل مورد استفاده قرار می گیرد. لازم به ذکر است ک در برخی از کشور ها مانند ایالات متحده آمریکا از اختلاط تقریبا 15 درصد بنزین معمولی و 85 درصد متانول، بنزین سوپر تولید می کنند.

از سایر مصارف نیز می توان به تولید MTBE اشاره کرد که در آرام سوزی سوخت و ارتقا این شاخص کاربرد فراوان دارد. استیک اسید نیز از مشتقات دیگر متیل الکل است که در صنعت نساجی جای پای خود را باز کرده است.

به طور کلی می توان مصارف این ماده را در دو دسته صنعتی و غیر صنعتی دسته بندی کرد.

مصارف صنعتی:

1- مورد استفاده فراوان در صنعت چسب و مهر و موم سازی

2- قابل استفاده در صنایع ضد یخ و نم زدایی از لوله ها

3- مورد کاربرد در بازدارنده های خوردگی و عوامل ضد پوسته پوسته شدن

4- استفاده در سوخت ها و مشتقات سوختی

5- استفاده در عوامل آب آشامیدنی

6- کاربرد در وسایل شیمیایی آزمایشگاهی

7- قابل استفاده در صنعت رنگ و مواد پوششی

8- استفاده فراوان در صنعت به عنوان حلال

9- کاربرد به عنوان عامل اکسید کننده و کاهنده

مصارف غیر صنعتی:

1- این ترکیب شیمیایی در کشاورزی نیز مصارف زیادی دارد.

2- از این ماده در تولید محصولات مراقبتی و حفاظتی در اتوموبیل ها نیز استفاده می شود.

3- در ساختمان سازی و ساخت و ساز و همچنین در صنایع چوبی به کرارت مورد استفاده قرار می گیرد.

4- تولید محصولات یخ شکن و الکتریکی و الکترونیکی نیز یکی از مصارف مهم آن است.

5- در نساجی و پارچه و صنعت چرم هم می توان از متیل الکل بهره برد.

6- در مواردی مانند صندلی های فومی و محصولات ملافه ای نیز کاربرد فراوان دارد.

7- در محصولات خشک شویی و ظرفشویی نیز کاربرد دارد.

8- در محصولات کاغذی، پلاستیکی و لاستیکی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

9- همچنین در تولید محصولات مراقبت شخصی دارای کاربرد هستند.

تقاضا و بازار جهانی

انتظار می رود که بازار رو به رشد این ماده همچنان ادامه داشته باشد به طوریکه تا سال 2025 با رشدی 5 درصد و حجم تولید حدود 172 میلیون تنی رو به رو شود. ذکر این نکته خالی از لطف نیست چین با در اختیار داشتن حدود 63 تولید متیل الکل، یکی از بزرگترین وارد کنندگان این محصول نیز می باشد. این کشور در حالی که در سال 2000 حدود 12 درصد این بازار را در اختیار داشت و رتبه های اول و دوم در اختیار آمریکا و اروپا بود، موفق شد در سال 2016 حدود 63 درصد کل بازار تولید را در اختیار بگیرد و آمریکای شمالی و اروپا را در این حوزه به حاشیه براند.

در ایران نیز تولید متانول به طور جدی پیگیری می شود و ایران بدل به یکی از قطب های تولید این ماده در سطح آسیا و جهانی شده است. به طوری که در سال قبل 30 درصد بازار واردات چین از ایران تامین می شد که این رقم در امسال به 50 درصد افزایش یافته است. همچنینی قابل ذکر است که رکورد تولید روزانه متانول در ایران توسط پتروشیمی فن آوران شکسته شد و برای اولین بار به حدود 3042 تن در روز رسیده که این میزان حجم تولیدی در 15 سال اخیر بی سابقه بوده است.

میزان پیش بینی تقاضای جهانی این ماده را در شکل زیر ملاحظه می فرمایید.

تقاضای متانول

 

روند بازار

بیش از 90 واحد تولیدی متانول با ظرفیتی بیش از 110 ملیون تن که معادل 6/36 میلیارد گالن یا 138 میلیارد لیتر می باشد در دنیا مشغول به کارهستند. در سال 2015 میزان تقاضا برای این ماده به 75 ملیون تن در سال رسید.

هر روزه حدود 200000 تن (معادل 67 میلیون گالن یا 254 میلیون لیتر) از این ماده به عنوان خوراک و یا به عنوان سوخت استفاده می شود. برنامه ریزی هایی که برای بازار جهانی متانول و  بر اساس نرخ رشد مرکب سالیانه از سال 2016 تا 2021 انجام شده است نشان می دهد که ارزش این ماده تا سال 2021 به 16/54 میلیارد دلار آمریکا برسد. استفاده از این ماده به عنوان سوخت در صنعت خودرو ، افزایش تولید الفین از طریق واحد های MTO  و MTP در چین و افزایش تقاضای پتروشیمی ها از جمله مهم ترین  عوامل رشد رو افزون تولید متانول در جهان می باشد.

بیشترین کاربرد های متانول در تولید فرمالدهید(رزین ها ) و الفین ها است. مقادیر کمتر در تولید DMT ، MMA، کلرومتان، متیل آمین، متیل اتر گلایکول و سایر کاربردهای سوختی مانند بایودیزل و بنزین استفاده می گردد. تولیدات واحد های MTO MTP / به عنوان یکی از بیش ترین مشتقات  تولید شده از متانول از سال 2016 تا سال 2021 شناخته شده اند. در سال های اخیر افزایش تقاضا برای پروپیلن نسبت به تقاضا برای اتیلن بیشتر بوده است. اما تکنولوژی های مرسوم که در فرآیند الفین استفاده می شود برای برآورده کردن این تقاضا نا توان هستند .

تکنولوژی  MTOکه بر پایه تبدیل متانول به الفین می باشد، اقتصادی ترین روش برای تولید الفین در بازار متانول می باشد.  در سال 2015 صنعت خودرو نزدیک به 20 % بازار مصرف این ماده را به خود اختصاص داد.

نکاتی در مورد متانول

1) متانول به صورت مستقیم می تواند در موتور احتراق وسایل نقلیه و هواپیماها استفاده شود و بازدهی مشابه با موتور های دیزلی داشته باشد. اخیرا، این ماده به عنوان یکی از اصلی ترین سوخت ها با توجه به احتراق کارا و هزینه کمتر نسبت به سایر سوخت ها  در صنایع حمل و نقل در سراسر جهان استفاده می شود. بیشترین بازار مصرف این ماده در آسیا و اقیانوسیه می باشد و این روند تا سال 2021 ادامه خواهد داشت . در سال های اخیر مطالعاتی مبنی بر توسعه استفاده از این ماده به عنوان سوخت نیز صورت گرفته است.

2) استفاده از این ماده در سوخت باعث احتراق بهتر ، افزایش عدد اکتان بنزین و در نتیجه ایجاد آلایندگی کمتر می شود. این ماده می تواند مستقیما با بنزین مخلوط شود تا عدد اکتان آن را افزایش داده و در نتیجه  احتراق  بهتری حاصل شود و  میزان انتشار گازهای  SOX/NOX را کاهش دهد.

3) فرمالدهید که یکی از مشتقات ماده فوق است بازار بسیار  خوبی را دارا می باشد . حدودا 35-40 % از کل متانول تولیدی به فرمالدهید تبدیل می شود.  در نمودار زیر تقاضای متانول برای مشتقات مختلف آن طي سال هاي 2009 تا 2024 قابل مشاهده است (منبع نمودار: سایت IHS).

 

متانول

 

تولید کنندگان جهانی

شرکت هایی مانند Methanex Corporation ، SABIC ،  PETRONAS ، Mitsubishi Gas Chemical Company و   Mitsui پیشرو در زمینه تولید این ماده در جهان  می باشند.

 

بازار چین و هند برای ظرفیت بالای تولید متانول در ایران

مهم ترین وارد کنندگان این ماده تولیدی در ایران، چین و هند می باشند. چین و هند در سال 2018 حدود 4/2 و 2/1 میلیون تن از متانول ایران را خریداری کرده اند. این مقدار  از میزان تولیدی 3 واحد جدید تولید متانول در ایران یعنی پتروشیمی مرجان، پتروشیمی کاوه و پتروشیمی بوشهر که هر کدام دارای ظرفیت به ترتیب 1650000 ، 2300000، 1650000 تن در سال را دارا هستند بسیار فاصله دارد.

با توجه به ظرفیت جدید تولید این ماده در ایران میزان مصرف و الگوی تقاضای دو کشور چین و هند نقش کلیدی را در صادرات این محصول بازی می کند. میزان مصرف متانول در چین و هند در سال 2018 به ترتیب ،  4/65 و 1/2 میلیون تن بوده است .پیش بینی می شود افزایش میزان مصرف تا اخر سال 2019 در چین و هند  به ترتیب 6 و 4 درصد باشد. به دلیل وسعت بازار در این دو کشور تولید کنندگان متانول در ایران باید به دقت میزان صادرات به این دو کشور را مورد بررسی قرار دهند. گفتنی است  که بازار هند توانایی جذب مقادیر بیشتری از این ماده را که توسط واحد های جدید تولید می شوند را ندارد و فقط چین می تواند بازار خوبی برای تولیدات جدید باشد.

مشکلات موجود

با توجه به مشکلاتی که هر استارت آپ جدیدی با آن رو به رو است پیش بینی می شود تا انتهای سال 2019 این سه واحد جدید به شرایط عملیاتی پایدار دست پیدا نکنند. بعد از این که همه واحد های تولیدی جدید به وضعیت پایدار تولید رسیدند میزان متانولی که می تواند از ایران صادر شود بسیار کمتر از مقدار و ظرفیت واقعی است و دلیل این امر شات دان های (تعطیل شدن) بدون برنامه یا حتی با هماهنگی قبلی به خصوص در طول فصل زمستان است، که کمبود گاز در کشور رایج می باشد.

پتروشیمی مرجان در اواسط تابستان  سال 2018 به تولید تجاری رسید و مقادیری از تولیدات جدید را به هند و چین فروخت. اگرچه واحد تولید متانول این پتروشیمی در آذر ماه همان سال به علت مشکلات تکنیکی شات دان شد . تلاش های زیادی برای بر طرف کردن این مشکل انجام شد و در اواخر سال این واحد دوباره راه اندازی شد.

به طور کلی چین و هند در سال 2018 ، 4/2 و 2/1 میلیون تن از متانول تولیدی ایران را خریداری کرده اند که این مقدار از 6/5 میلیون تن تولیدی واحد های جدید بسیار فاصله دارد.

نمودار زیر صادرات این ماده را تا سال 1395 به سایرکشورهای دنیا بررسی می کند:

متانول

 

خطرات متانول

متیل الکل (methyl alcohol) در جریان فرایند های صنعتی و  یا به طور طبیعی از گازهای آتشفشانی، پوشش گیاهی و میکروب ها به محیط زیست منتقل می شود. قرار گرفتن در معرض آن ممکن است از طریق هوای محیط و یا در هنگام استفاده از حلال ها اتفاق بیافتد. مسمومیت حاد (کوتاه مدت) یا مزمن (دراز مدت) ناشی از قرار گرفتن انسان در معرض متانول به وسیله استنشاق یا مصرف، ممکن است منجر به تاری دید، کوری ، سردرد، سرگیجه و حالت تهوع شود.

هیچ اطلاعاتی در مورد اثرات تولید مثل، رشد و یا سرطان زایی متانول در انسان موجود نیست. نقص های هنگام تولد در موش هایی که در معرض استنشاق متانول قرار گرفته اند، دیده می شود.

اقدامات اولیه در مواجهه با متیل الکل

در صورت استنشاق متانول، باید فرد آلوده را در معرض هوای تازه قرار داد. به او استراحت داد و به تذکرات پزشکی رجوع کرد. در  هنگام تماس این ترکیب با پوست باید، ابتدا لباس های آلوده را از تن مصدوم جدا کرد و با مقدار زیادی آب، محل مورد تماس را شستشو داد. در تماس با چشم ها نیز باید آن ها را چندین دقیقه با آب شست و به توصیه های پزشکی رجوع کرد. اگر کسی این ماده را بلعید، او را مجبور به استفراغ نکنید و به او دو یا سه لیوان آب بدهید.