کک نفتی(PET COKE)

 

ایران با سابقه ای طولانی در زمینه کشت پسته، یکی از تولیدکنندگان اصلی پسته در جهان است. در واقع ایران در کنار آمریکا دو قطب مهم تولید پسته در جهان به شمار می روند؛ به نحوی که ۷۰ الی ۸۰ درصد تولید پسته دنیا توسط این دو کشور صورت می گیرد.

محل کشت پسته عمدتا در چه شهر هایی است؟

پسته بیشتر در بخش های میانی و شمال شرقی ایران کشت می‌شود. از بخش هایی که در آن ها پسته کشت می‌شود، میتوان به استان کرمان (رفسنجان، کشکوئیه، زرند، سیرجان، شهر بابک، راور، انار)، خراسان رضوی (رباط جز، مه ولات)،  خراسان جنوبی (فردوس)، یزد (مروست، خاتم)، اصفهان (کاشان، نائین)، سمنان (دامغان) و قزوین (بوئین زهرا) اشاره کرد.

مهمترین انواع پسته کدام است؟

پسته انواع مختلفی دارد که بسته به شکل ظاهری و اندازه آن ها تقسیم بندی می‌شود. از مهم ترین و معروف ترین انوع پسته در این می توان به موارد زیر اشاره کرد.

۱- احمد آقایی

۲- اکبری

۳- فندوقی

۴- کله قوچی

فصل برداشت پسته چه زمانی است؟

پسته در شهرهای مختلف زمان برداشت متفاوتی دارند؛ اما به‌طور کلی فصل برداشت از اواخر شهریور تا اوایل آبان می باشد.

تفاوت پسته خندان و ناخندان چیست؟

محصول پسته، زمانی که از درخت چیده و فرآوری می‌شود به دو صورت خندان و دهان بسته است که به نوع خندان آن طبیعی خندان یا NO می گویند.

پسته طبیعی خندان مغز داخلش بالای ۵۲ گرم است؛ اما مغز بعضی از خوشه‌های پسته روی درخت کمتر از ۵۲ گرم هستند و نوع دهان بسته خواهند بود. این نوع پسته را یا برای مغز از آن بهره می برند و یا برای آبخندان نمودن استفاده می کنند. به دلیل کم بودن گرم مغز پسته های دهان پسته (ناخندان) از نظر کیفیت و ظاهر و هم از نظر قیمت، پایین تر از نوع طبیعی خندان است.