ترخیص

ترخیص کاری شرکت پترو پارس ارغوان

ترخیص کاری

ترخیص چیست؟

وقتی تاجری قصد دارد کالایی را از کشوری دیگر به داخل کشور وارد کند ابتدا باید کالای خود را به گمرک تحویل دهد و سپس یک سری مراحل را در گمرک‌ پشت سر بگذارد تا اجازه ورود کالا به کشور را پیدا کند. به طی کردن این مراحل ترخیص گفته می‌ شود.

حق العمل کار گمرکی شخصی است که با وکالت دادن تاجر به او تمامی امورات گمرکی را انجام داده و در ازای دریافت دستمزدی کالا را از گمرک آزاد می‌کند. این شخص برای انجام امورات لازم است علاوه بر داشتن اطلاعات کافی دارای پروانه و کارت معتبر نیز باشد.

مراحل ترخیص کالا چیست؟

یک تاجر و بازرگان می‌داند که سخت‌ترین و زمان برترین قسمت ترخیص کالا ، تشریفات گمرک است. برای به حداقل رساندن این کار از اشخاصی به نام حق العمل کار گمرک کمک می‌گیرند.

حق العمل وکالتی است که به شخصی داده می‌شود تا معاملات را به نام خود انجام دهد و در ازای کاری که انجام می‌دهند اجرت لازم را دریافت می‌کند.

برای ترخیص کالا از بندرعباس نیز مانند دیگر گمرک‌ های کشور باید مراحلی را طی کنید.

مراحلی مثل پرداخت مالیات، پرداخت سود بازرگانی، پرداخت حقوق گمرکی، گرفتن مجوز وزارت ارشاد، اداره استاندارد و اداره مبارزه با مواد مخدر که البته بسته به کالای وارد شده نحوه گرفتن این مجوزها و نوع این مجوزها می‌ تواند متفاوت باشد.